STATUT SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ „MAŁE KABATY”
C Z E R W I E C 2 0 1 8 R O K
S P I S T R E Ś C I
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
II. CZŁONKOWIE SPÓŁDZIELNI
A. Nabywanie Członkostwa.
B. Prawa i Obowiązki Członków Spółdzielni.
C. Postępowanie wewnątrzspółdzielcze.
D. Ustanie członkostwa.
III. TYTUŁY PRAWNE DO LOKALI
A. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokali.
B. Odrębna własność lokali.
C. Najem lokali stanowiących własność Spółdzielni.
IV. PRZENOSZENIE WŁASNOŚCI LOKALI
V. WKŁADY ORAZ ROZLICZENIA Z TYTUŁU WKŁADÓW
VI. ZARZĄDZANIE NIERUCHOMOŚCIAMI
VII. UŻYTKOWANIE LOKALI
VIII. OPŁATY ZA UŻYTKOWANIE LOKALI
IX. GOSPODARKA SPÓŁDZIELNI
X. ORGANY SPÓŁDZIELNI
A. Walne Zgromadzenie
B. Rada Nadzorcza
C. Zarząd
XI. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
I POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
1. Spółdzielnia nosi nazwę: Spółdzielnia Mieszkaniowa „Małe Kabaty” w dalszych postanowieniach statutu zwana „Spółdzielnią”.
2. Spółdzielnia może używać skrótu nazwy SM „Małe Kabaty”
3. Siedzibą Spółdzielni jest miasto stołeczne Warszawa.
4. Spółdzielnia działa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
5. Spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, która w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą.
6. Spółdzielnia prowadzi swoją działalność na podstawie ustawy z dnia 16 września 1982r., „Prawo Spółdzielcze”, zwanej dalej „Prawem spółdzielczym” oraz ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych z późniejszymi zmianami, oraz niniejszego Statutu i regulaminów.
§ 2
Celem Spółdzielni jest zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych członków i ich rodzin przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.
§ 3
1. Przedmiotem przeważającej działalności Spółdzielni jest Zarządzanie nieruchomościami stanowiącymi mienie Spółdzielni lub jej Członków i zarządzanie innymi nieruchomościami na podstawie umów zawartych z właścicielami tych nieruchomości
2. Przedmiotem pozostałej działalności Spółdzielni jest:
1) prowadzenie działalności gospodarczej mającej na celu zaspakajanie własnych potrzeb inwestycyjnych, remontowych i eksploatacyjnych,
2) nabywanie potrzebnych Spółdzielni terenów na własność lub w użytkowanie wieczyste,
3) budowanie budynków w celu:
a) ustanowienia na rzecz Członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu,
b) sprzedaży lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu
c) wynajmu lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu.
§ 4
Spółdzielnia może prowadzić również inną działalność gospodarczą, jeżeli działalność ta związana jest bezpośrednio z realizacją celu, o którym mowa w § 3.
§ 5
1. Spółdzielnia może tworzyć lub przystępować do innych organizacji gospodarczych.
2. Organem uprawnionym do podejmowania decyzji o utworzeniu lub przystąpieniu do innych organizacji gospodarczych oraz wystąpieniu z nich jest Walne Zgromadzenie, które również podejmuje decyzje w przedmiocie zbycia części udziałów /akcji/ tych organizacji.
II. CZŁONKOWIE SPÓŁDZIELNI
A. NABYWANIE CZŁONKOSTWA.
§ 6
1. Członkiem spółdzielni jest z mocy prawa osoba fizyczna, choćby nie miała zdolności do czynności prawnych albo miała ograniczoną zdolność do czynności prawnych:
1) której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu;
2) której przysługuje roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu, zwane ekspektatywą własności.
2. Członkami spółdzielni są oboje małżonkowie, jeżeli spółdzielcze prawo do lokalu przysługuje im wspólnie, albo jeżeli wspólnie ubiegają się o ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu.
3. Członkiem spółdzielni jest osoba prawna, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ekspektatywa własności.
4. Członkostwo w spółdzielni powstaje z chwilą:
1) nabycia ekspektatywy własności;
2) zawarcia umowy nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
5. Nabywca spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu staje się członkiem spółdzielni, z zastrzeżeniem ust. 14 z chwilą nabycia prawa. Dotyczy to również spadkobiercy, zapisobiorcy i licytanta. Nabywca zawiadamia w terminie 7 dni Spółdzielnię o nabyciu prawa.
6. Jeżeli okoliczności określone w poprzednich ustępach zaistniały przed 9.09.2017r. osoba nie będąca członkiem nabywa członkostwo 9.09.2017r.
7. W przypadkach określonych w poprzednich ustępach Zarząd spółdzielni na podstawie oryginałów dokumentów potwierdzających spełnienie określonych warunków stwierdza nabycie członkostwa na posiedzeniu Zarządu dokonując wpisu w protokole Zarządu. Wpis ten jest podstawą zmian w rejestrze członków.
8. Członek Spółdzielni jest zobowiązany do poinformowania Spółdzielni w terminie 7 dni od zaistnienia okoliczności określonych w powyższych ustępach.
9. Członek spółdzielni nabywa prawa członka w zakresie opłat od następnego miesiąca po poinformowaniu Spółdzielni o zaistnieniu okoliczności określonych w powyższych ustępach.
10. Osoba o której mowa w powyższych ustępach jest zobowiązana w terminie 7 dni od zaistnienia okoliczności wskazanych w powyższych ustępach, do złożenia w formie pisemnej formularza rejestracyjnego zawierającego następujące jego dane:
1) imiona i nazwisko, w przypadku osoby prawnej nazwę i siedzibę;
2) adres i rodzaj lokalu w zasobach Spółdzielni do którego przysługuje lub będzie przysługiwało jej prawo;
3) miejsce zamieszkania, a w przypadku osoby prawnej siedzibę oraz adres do korespondencji jeżeli jest inny niż w punkcie 2;
4) PESEL osoby fizycznej, NIP osoby prawnej;
5) imiona i nazwiska oraz daty urodzenia osób zamieszkujących lub korzystających z lokalu o którym mowa w punkcie 2, zobowiązanych do wnoszenia do Spółdzielni opłat z tytułu eksploatacji i utrzymania;
6) numer telefonu oraz ewentualnie adres email;
7) osobę administrującą lokalem jeżeli jest inna niż określona w punkcie 1.
11. W przypadku zmiany danych określonych w ust. 10. członek spółdzielni jest zobowiązany do poinformowania Spółdzielni w terminie 7 dni od zaistnienia zmian. W przypadku nie poinformowania Spółdzielni o tym fakcie uznaje się, że dane są aktualne.
12. Zarząd Spółdzielni zawiadamia osobę, której to dotyczy o nabyciu członkostwa w terminie 2 miesięcy na wskazany przez nią adres.
13.Jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu albo ekspektatywa własności należy do kilku osób, członkiem spółdzielni może być tylko jedna z nich, chyba że przysługuje ono wspólnie małżonkom. W przypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez spółdzielnię terminu wystąpienia do sądu, nie dłuższego niż 12 miesięcy, wyboru dokonuje spółdzielnia. Do czasu rozstrzygnięcia, o którym mowa w zdaniu drugim, lub wyboru, o którym mowa w zdaniu trzecim, osoby, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo odrębnej własności lokalu albo ekspektatywa własności mogą wyznaczyć spośród siebie pełnomocnika w celu wykonywania uprawnień wynikających z członkostwa w spółdzielni. Osoba wybrana jest członkiem spółdzielni od dnia doręczenia informacji o wyborze.
14.Jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zostało nabyte przez kilka osób, z których wszystkie lub część są już członkami spółdzielni, osoby te nie dokonują wyboru wskazanego w ust. 13. i pozostają członkami spółdzielni.
§ 7
1. Członkiem spółdzielni może być osoba fizyczna lub prawna, która nabyła prawo odrębnej własności lokalu.
2. Właścicielowi lokalu, który nie jest członkiem spółdzielni, przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni. Spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia w poczet członków niebędącego jej członkiem właściciela lokalu podlegającego przepisom ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w tym także nabywcy prawa odrębnej własności lokalu, spadkobiercy, zapisobiercy i licytanta z zastrzeżeniem ust. 12.
3. Osoba, która nabyła prawo odrębnej własności lokalu, zachowuje członkostwo w spółdzielni.
4. Warunkiem przyjęcia na członka jest złożenie deklaracji.
5. Deklaracja powinna być złożona pod nieważnością w formie pisemnej.
6. Podpisana przez przystępującego do spółdzielni deklaracja powinna zawierać jego
1) imiona i nazwisko, w przypadku osoby prawnej nazwę;
2) adres i rodzaj lokalu w zasobach Spółdzielni do którego przysługuje lub będzie przysługiwało jej prawo;
3) miejsce zamieszkania, w przypadku osoby prawnej siedzibę oraz adres do korespondencji jeżeli jest inny niż w punkcie 2;
4) PESEL osoby fizycznej, NIP osoby prawnej;
5) imiona i nazwiska oraz daty urodzenia osób zamieszkujących lub korzystających z lokalu o którym mowa w punkcie 2, zobowiązane do wnoszenia opłat z tytułu eksploatacji i utrzymania do Spółdzielni;
6) numer telefonu oraz ewentualnie adres email;
7) osobę administrującą lokalem jeżeli jest inna niż określona w punkcie 1.
7. W formie pisemnej deklaruje się także w terminie 7 dni od zaistnienia określonych okoliczności wszelkie zmiany danych zawartych w deklaracji. W przypadku nie poinformowania Spółdzielni o tym fakcie uznaje się, że dotychczasowe dane są aktualne.
8. Przyjęcie powinno być stwierdzone na deklaracji podpisem dwóch członków Zarządu lub osób do tego przez Zarząd upoważnionych z podaniem daty uchwały o przyjęciu.
9. Uchwała w sprawie przyjęcia powinna być podjęta na posiedzeniu przez Zarząd w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia deklaracji.
10. O uchwale o przyjęciu w poczet członków oraz o uchwale odmawiającej przyjęcia zainteresowany powinien być zawiadomiony pisemnie w ciągu dwóch tygodni od dnia jej powzięcia. Zawiadomienie o odmowie przyjęcia powinno zawierać uzasadnienie.
11. Odwołanie wnosi się do Rady Nadzorczej w terminie 14 dni od daty otrzymania zawiadomienia o uchwale Zarządu, odmawiającej przyjęcia. Rada powinna rozpatrzyć odwołanie w ciągu roku od jego wniesienia, i zawiadomić pisemnie odwołującego się od treści uchwały w ciągu 14 dni od jej podjęcia. Uchwała Rady jest ostateczna w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym.
12. Jeżeli prawo odrębnej własności lokalu należy do kilku osób, członkiem spółdzielni może być tylko jedna z nich, chyba że przysługuje ono wspólnie małżonkom. W przypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez spółdzielnię terminu wystąpienia do sądu, nie dłuższego niż 12 miesięcy, wyboru dokonuje spółdzielnia. Do czasu rozstrzygnięcia, o którym mowa w zdaniu drugim, lub wyboru, o którym mowa w zdaniu trzecim, osoby te mogą wyznaczyć spośród siebie pełnomocnika w celu wykonywania uprawnień wynikających z członkostwa w spółdzielni. Osoba wybrana składa deklarację członkowską.
13.Jeżeli prawo określone w ust. 12 zostało nabyte przez kilka osób, z których wszystkie lub część są już członkami spółdzielni, osoby te nie dokonują wyboru wskazanego w ust. 12. i pozostają członkami spółdzielni.
14. Najemca nie może być członkiem Spółdzielni.
§ 8
1. Zarząd Spółdzielni prowadzi rejestr członków zawierający ich imiona i nazwiska oraz miejsce zamieszkania, adres lokalu w zasobach Spółdzielni, PESEL, (w odniesieniu do członków będących osobami prawnymi – ich nazwę i siedzibę), wysokość zadeklarowanych i wniesionych udziałów przed 9.09.2017r., zmiany tych danych, datę przyjęcia w poczet członków, datę wypowiedzenia członkostwa i jego ustania, a także inne dane przewidziane w statucie.
2. Członek Spółdzielni, jego małżonek i wierzyciel Spółdzielni ma prawo przeglądać rejestr.
B. PRAWA I OBOWIĄZKI CZŁONKÓW SPÓŁDZIELNI
§ 9
Prawa i obowiązki wynikające z członkostwa w Spółdzielni są dla wszystkich członków równe.
§ 10
1. W zakresie ustalonym postanowieniami statutu członkom Spółdzielni przysługuje prawo do :
1) uzyskania lokalu na warunkach określonych w statucie i umowie,
2) korzystania z pomieszczeń Spółdzielni przeznaczonych do wspólnego użytkowania,
3) dysponowania uzyskanym lokalem na warunkach określonych w statucie i regulaminach,
4) korzystania z osobami wspólnie zamieszkującymi z urządzeń, usług i świadczeń Spółdzielni,
5) wybierania organów Spółdzielni /prawo czynne i bierne/,
6) udziału w realizacji zadań statutowych Spółdzielni oraz zgłaszania wniosków w sprawach związanych z jej działalnością,
7) udziału w Walnym Zgromadzeniu,
8) otrzymywania informacji o czasie, miejscu i porządku obrad Walnego Zgromadzenia,
9) zaznajamiania się z protokołami obrad i uchwał Walnego Zgromadzenia, uchwał Rady Nadzorczej, umowami zawieranymi przez Spółdzielnię z osobami trzecimi, z wyłączeniem spraw osobistych innych członków Spółdzielni,
10) otrzymania odpisu statutu i regulaminów oraz kopii uchwał organów Spółdzielni i protokołów obrad organów spółdzielni, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań finansowych oraz faktur i umów zawieranych przez Spółdzielnię z osobami trzecimi,
101) koszty sporządzenia odpisów i kopii tych dokumentów, z wyjątkiem statutu i regulaminów uchwalonych na podstawie statutu, pokrywa członek spółdzielni wnioskujący o ich otrzymanie.
11) przeglądania rejestru członków Spółdzielni oraz własnych akt członkowskich,
12) uzyskania informacji o działalności Spółdzielni,
13) wglądu do sprawozdań rocznych i bilansów oraz protokołów z lustracji,
14) odwołania się w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym od uchwał w sprawach wynikających ze stosunku członkostwa,
15) zaskarżania do Sądu uchwał Walnego Zgromadzenia,
16) założenia księgi wieczystej dla lokalu własnościowego,
17) ustanowienia odrębnej własności lokalu,
18) członek, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu ma prawo żądać na piśmie zawarcia umowy o przeniesienie własności tych lokali po spełnieniu wymogów przewidzianych w art.1714 i 1715 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
2. W postępowaniu wewnątrzspółdzielczym członek Spółdzielni może działać przez pełnomocnika, którym może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych. Pełnomocnictwo musi być udzielone na piśmie z poświadczonym notarialnie podpisem.
3. Określone w ust.1 prawo członka do zaznajamiania się z dokumentami Spółdzielni i uzyskiwania informacji nie dotyczy treści uchwał, protokołów i umów podlegających wyłączeniu jawności z uwagi na dobra osobiste członka, którego dokumenty te i informacje dotyczą lub podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie danych osobowych, względnie podlegają ochronie jako tajemnica przedsiębiorstwa, będąca nieujawnionymi do wiadomości publicznej informacjami technicznymi, technologicznymi, organizacyjnymi lub innymi informacjami posiadającymi wartość gospodarczą, co do których podjęto niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.
4. Spółdzielnia może także odmówić członkowi wglądu do umów zawieranych z osobami trzecimi, jeżeli naruszałoby to prawa tychże osób lub jeżeli istnieje uzasadniona obawa, że członek wykorzysta pozyskane informacje w celach sprzecznych z interesem Spółdzielni i przez to wyrządzi jej znaczną szkodę. Odmowa będzie udzielona na piśmie, a członek ma prawo w terminie 7 dni od dnia doręczenia mu odmowy wnosić do sądu rejestrowego o zobowiązanie Spółdzielni do udostępnienia tychże umów.
5. Członek Spółdzielni, który nie wniósł wkładu budowlanego albo zalega z uiszczaniem opłat wynikających ze statutu, w tym opłat za używanie lokali z powierzchnią przynależną lub miejsc postojowych za trzy pełne okresy płatności nie może być członkiem Zarządu, Rady Nadzorczej. Dotyczy to również niespłaconych odsetek od tych zaległości.
6. Członek Spółdzielni może ponownie kandydować na członka Zarządu, Rady Nadzorczej po upływie roku od ustania przyczyn utraty mandatu, o których mowa w ust. 5.
§ 11
1. Członek Spółdzielni jest obowiązany w szczególności:
1) wnieść wkład budowlany na warunkach określonych w statucie,
2) stosować się do postanowień statutu, regulaminów i uchwał organów Spółdzielni,
3) dbać o dobro Spółdzielni, a w szczególności o poszanowanie i ochronę jej mienia,
4) terminowo uiszczać opłaty wynikające ze statutu,
5) zawiadomić Spółdzielnię o każdej zmianie danych zawartych w deklaracji członkowskiej lub formularzu rejestracyjnym oraz o zmianie miejsca zamieszkania,
6) utrzymywać lokal w należytym stanie oraz użytkować go w sposób zgodny z jego przeznaczeniem,
7) umożliwić na żądanie Spółdzielni wstęp do lokalu, jeżeli jest to konieczne w celu sprawdzenia stanu technicznego, przeprowadzenia konserwacji, remontu, usunięcia awarii lub modernizacji budynku albo jego części po wcześniejszym uzgodnieniu terminu,
91) jeżeli rodzaj remontu tego wymaga, osoby korzystające z lokalu lub budynku obowiązane są na żądanie i koszt spółdzielni w uzgodnionym terminie przenieść się do lokalu zamiennego na okres wykonywania remontu, ściśle oznaczony i podany do wiadomości zainteresowanych. Okres ten nie może być dłuższy niż 12 miesięcy.
8) uzyskać pisemną zgodę Spółdzielni na wykonanie robót budowlanych w rozumieniu ustawy Prawo budowlane:
a) na zewnątrz jego lokalu lub wpływających na zmianę zewnętrznego wyglądu budynku lub terenu bądź powierzchni wokół lokalu w tym na zabudowywanie loggy, balkonów i wnęk, zakładanie zabezpieczeń zewnętrznych-rolet, krat itp.,
b) lub obejmujących zmiany lub wymianę znajdujących się wewnątrz lokalu elementów konstrukcyjnych obiektu bądź instalacji gazowych, wentylacji grawitacyjnej oraz instalacji centralnego ogrzewania,
c) lub na dokonanie których wymagane jest uzyskanie pozwolenia budowlanego lub innych pozwoleń prawem przewidzianych,
9) uzyskać pisemną zgodę Spółdzielni na dokonanie podłączenia urządzeń pobierających moc w ilościach wymagających dodatkowych uzgodnień z dostawcą energii.
10) uczestniczyć w zobowiązaniach Spółdzielni wobec osób trzecich w częściach odpowiadających wielkości udziału członka w Spółdzielni, a w szczególności:
a) z tytułu spłaty kredytów bankowych i odsetek od nich, poniesionych a nie zrefundowanych przez Skarb Państwa kosztów scalania lub podziału nieruchomości;
b) kosztów poniesionych z tytułu oznaczenia poszczególnych nieruchomości obejmujących lokal, budynek lub budynki, w których ustanowiono odrębną własność, w opłatach publicznoprawnych, z tytułu odsetek ustawowych, umownych itp., innych zobowiązań.
§ 12
1. Od 9.09.2017 r Członek Spółdzielni nie wnosi wpisowego i udziałów.
2. Jeżeli udział był wniesiony przez członka Spółdzielni przed 9.09.2017r. to w przypadku ustania członkostwa były członek spółdzielni może żądać zwrotu wpłat nominalnych dokonanych na udziały.
3. W przypadku śmierci członka spadkobiercy mogą żądać zwrotu wpłat nominalnych dokonanych na udziały pod warunkiem okazania oryginałów dokumentów stanowiących podstawę stwierdzenia nabycia spadku.
4. Zwrot o którym mowa w ust. 2 i 3 nie może nastąpić przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za rok, w którym członek lub jego spadkobiercy wystąpili z żądaniem.
5. Spółdzielnia zwraca udział w nominalnej wysokości z zastrzeżeniem ust. 4 w terminie miesiąca po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok, w którym członek lub jego spadkobiercy wystąpili z żądaniem.
6. Członek Spółdzielni nie może przed ustaniem członkostwa żądać zwrotu wpłat dokonanych na udziały.
7. Wpisowe wniesione do 9.09.2017r. nie podlega zwrotowi.
C. POSTĘPOWANIE WEWNĄTRZSPÓŁDZIELCZE.
§ 13
1. Od uchwały Zarządu w sprawach spornych między członkiem a Spółdzielnią, członkowi Spółdzielni przysługuje prawo odwołania się do Rady Nadzorczej.
Odwołanie wnosi się w terminie czternastu dni od dnia zawiadomienia członka o uchwale Zarządu.
2. Odwołanie, o którym mowa w ust. 1 powinno być rozpatrzone przez Radę Nadzorczą w terminie dwóch miesięcy od dnia jego wniesienia. Rada Nadzorcza rozpatrzy odwołanie wniesione po terminie, jeżeli uchybienie terminu nie przekracza sześciu miesięcy i jest uzasadnione. O uchwale Rady Nadzorczej członek powinien być powiadomiony w terminie czternastu dni od jej powzięcia. Zawiadomienie powinno zawierać odpis uchwały wraz z uzasadnieniem. Uchwała Zarządu, od której nie wniesiono odwołania oraz Uchwała Rady Nadzorczej podjęta po rozpatrzeniu odwołania, o którym mowa w ust.1 jest ostateczna.
3. Postanowienia przepisów poprzedzających nie ograniczają dochodzenia przez członków ich praw na drodze sądowej, a w przypadku zaskarżenia przez członka uchwały w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym i sądowym, postępowanie wewnątrzspółdzielcze ulega umorzeniu.
D. USTANIE CZŁONKOSTWA.
§ 14
Członkostwo w Spółdzielni ustaje na skutek:
1) Wystąpienia członka będącego właścicielem lokalu,
2) likwidacji Spółdzielni,
3) podziału Spółdzielni i przejścia członka do nowopowstałej Spółdzielni
4) śmierci członka, a w odniesieniu do osoby prawnej – ustanie jej bytu prawnego
5) okoliczności określonych w § 16.
§ 15
1. Członek będący właścicielem lokalu może wystąpić ze Spółdzielni w każdym czasie za trzydziestodniowym wypowiedzeniem dokonanym w formie pisemnej. Okres wypowiedzenia może być skrócony na wniosek członka oraz za zgodą Zarządu.
2. Okres wypowiedzenia rozpoczyna bieg od następnego dnia od daty otrzymania wypowiedzenia przez Spółdzielnię.
3. Za datę wystąpienia ze Spółdzielni uważa się następny dzień po upływie okresu wypowiedzenia.
§ 16
1. Członkostwo w spółdzielni ustaje z chwilą:
1) zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w tym prawie;
2) zbycia prawa odrębnej własności lokalu lub udziału w tym prawie;
3) zbycia ekspektatywy własności lub udziału w tym prawie;
4) rozwiązania umowy o budowę lokalu;
2. Członkostwo w spółdzielni ustaje także w przypadku podjęcia przez właścicieli na podstawie art. 241 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, uchwały, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy ustawy o własności lokali. Członkostwo w spółdzielni ustaje z chwilą podjęcia uchwały, chyba że uchwała zaczyna obowiązywać w innym terminie.
3. Członkostwo w spółdzielni ustaje także w przypadku wyodrębnienia własności wszystkich lokali w określonym budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości. Członkostwo w spółdzielni ustaje z chwilą wyodrębnienia ostatniego lokalu.
4. Jeżeli członkowi przysługuje w danej spółdzielni więcej niż jeden tytuł prawny do lokalu będący podstawą uzyskania członkostwa, utrata członkostwa następuje dopiero w przypadku utraty wszystkich tytułów prawnych do lokali w ramach tej spółdzielni. Przepis ten stosuje się odpowiednio do członka, który jest stroną umowy lub umów o budowę lokalu lub lokali.
5. Członkostwo osób będących założycielami spółdzielni ustaje, jeżeli w ciągu trzech lat od chwili wpisania spółdzielni do Krajowego Rejestru Sądowego spółdzielnia nie ustanowi na ich rzecz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa odrębnej własności lokalu albo nie dojdzie do zawarcia umowy o budowę lokalu.
6. Członek spółdzielni, któremu w dniu 9.09.2017r. nie przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu albo prawo odrębnej własności lokalu oraz któremu nie przysługuje roszczenie o ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego, traci z tym dniem członkostwo w Spółdzielni.
7. W przypadku zaistnienia okoliczności określonych w ust. 1 – 6 Zarząd Spółdzielni na podstawie oryginałów dokumentów potwierdzających ustanie członkostwa dokonuje na posiedzeniu Zarządu, wpisu w protokole Zarządu. Wpis ten jest podstawą zmian w rejestrze członków.
§ 17
1. Członka Spółdzielni, który zmarł skreśla Zarząd z rejestru członków ze skutkiem od dnia, w którym nastąpił zgon. Osobę prawną będącą członkiem Spółdzielni, skreśla Zarząd z rejestru członków ze skutkiem od dnia ustania jej bytu prawnego.
III. TYTUŁY PRAWNE DO LOKALI
§ 18
Dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych członków Spółdzielnia może:
1) ustanawiać prawo odrębnej własności lokali mieszkalnych i użytkowych w budynkach stanowiących własność Spółdzielni,
2) wynajmować członkom lub innym osobom lokale mieszkalne i użytkowe lub miejsca postojowe stanowiące własność Spółdzielni.
§ 19
1. Wynajmowanie lub oddawanie w bezpłatne używanie przez członka lub osobę nie będącą członkiem Spółdzielni posiadającą tytuł prawny do lokalu, całego lub części lokalu nie wymaga zgody Spółdzielni, chyba, że byłoby to związane ze zmianą sposobu korzystania z lokalu lub zmianą przeznaczenia lokalu bądź jego części. Jeżeli wynajęcie lokalu lub oddanie w bezpłatne użytkowanie miałoby wpływ na wysokość opłat na rzecz Spółdzielni, członek obowiązany jest do pisemnego powiadomienia Spółdzielni o tej czynności,
2. Umowy zawarte przez członka w sprawie korzystania z lokalu mieszkalnego lub jego części wygasają najpóźniej z chwilą wygaśnięcia spółdzielczego prawa do lokalu.
§ 20
1. W Spółdzielni ustanawiane, przekształcane, zbywane oraz wygaszane są prawa do lokali na zasadach określonych w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych i innych przepisach prawnych.
2. W zakresie określonym w ust. 1, nie uregulowanym w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych Rada Nadzorcza może uchwalić regulamin, w szczególności określający zasady:
1) zawierania umów w sprawie budowy lokali,
2) zawierania z członkami, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, umów o przeniesienie własności lokali,
3) wnoszenia, ustalania i waloryzacji oraz rozliczania wkładu mieszkaniowego i budowlanego,
4) rozliczeń z tytułu dodatkowego wyposażenia lokalu,
5) uprawnień członka spółdzielni do zamiany lokalu,
6) przeprowadzania przetargów na przenoszenie własności lokali.
A. SPÓŁDZIELCZE WŁASNOŚCIOWE PRAWO DO LOKALI.
§ 21
1. Spółdzielcze, własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Jest ono ograniczonym prawem rzeczowym.
2. Zbycie własnościowego prawa do lokalu obejmuje także wkład budowlany. Dopóki prawo to nie wygaśnie, zbycie samego wkładu jest nieważne.
3. Przedmiotem zbycia może być ułamkowa część spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Pozostałym współuprawnionym z tytułu własnościowego prawa do lokalu przysługuje prawo pierwokupu. Umowa zbycia ułamkowej części własnościowego prawa do lokalu bez powiadomienia uprawnionych o zbyciu lub z podaniem im do wiadomości istotnych postanowień umowy niezgodnie z rzeczywistością, jest nieważna.
4. Umowa zbycia własnościowego prawa do lokalu powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
§ 22
1. W wypadkach gdy ustawa przewiduje wygaśnięcie własnościowego prawa do lokalu z mocy prawa lub uchwały Spółdzielni, prawo to jeżeli jest obciążone hipoteką, nie wygasa, lecz przechodzi z mocy prawa lub uchwały Spółdzielni na Spółdzielnię.
2. Prawo do lokalu nabyte w sposób opisany w ust. 1 Spółdzielnia zbywa w drodze przetargu w terminie sześciu miesięcy.
3. Spółdzielnia jest obowiązana uiścić osobie uprawnionej wartość nabytego prawa, po potrąceniu z wartości rynkowej lokalu przypadającą na dany lokal część zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności niewniesiony wkład mieszkaniowy. Jeżeli spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków, potrąca się również nominalną kwotę umorzenia kredytu lub dotacji, w części przypadającej na ten lokal oraz kwoty zaległych opłat, o których mowa w art. 63 ust.1,2, koszty określenia wartości rynkowej lokalu oraz z tytułu obciążenia hipoteką. Obowiązek spółdzielni powstaje dopiero z chwilą zbycia prawa w drodze przetargu.
§ 23
Jeżeli własnościowe prawo do lokalu przeszło na jednego spadkobiercę, powinien on przedstawić Spółdzielni stwierdzenie nabycia spadku i jeżeli nie jest członkiem Spółdzielni, może złożyć deklarację członkowską.
§ 24
1. Jeżeli własnościowe prawo do lokalu przeszło na kilku spadkobierców, wówczas mogą oni:
1) dokonać działu spadku stwierdzającego, któremu ze spadkobierców przypadło spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Spadkobierca ten jeżeli nie jest członkiem Spółdzielni, może złożyć deklarację członkowską bądź,
2) wyznaczyć spośród siebie w terminie jednego roku od dnia otwarcia spadku pełnomocnika w celu dokonywania czynności prawnych związanych z wykonywaniem tego prawa włącznie z zawarciem w ich imieniu umowy o przeniesienie własności lokalu. W razie bezskutecznego upływu tego terminu, na wniosek spadkobierców lub Spółdzielni, Sąd w postępowaniu nieprocesowym wyznaczy przedstawiciela.
2. W razie śmierci jednego z małżonków, którym spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przysługiwało wspólnie, przepis ust.1 stosuje się odpowiednio.
§ 25
1. Do egzekucji z własnościowego prawa do lokalu przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio.
§ 26
1. Z chwilą zakończenia, likwidacji lub postępowania upadłościowego Spółdzielni własnościowe prawo do lokalu przekształca się w prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego, chyba, że nabywcą budynku jest inna spółdzielnia mieszkaniowa.
2. W przypadku nabycia budynku lub udziału w budynku przez inną spółdzielnię mieszkaniową byłemu członkowi przysługuje roszczenie o przyjęcie do tej spółdzielni.
B. ODRĘBNA WŁASNOŚĆ LOKALI
§ 27
Z osobą ubiegającą się o uzyskanie odrębnej własności lokalu w ramach nowej inwestycji, Spółdzielnia zawiera umowę o budowę lokalu. Umowa zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności powinna zobowiązywać strony do zawarcia umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu, a ponadto powinna zawierać:
1) zobowiązanie osoby ubiegającej się o ustanowienie prawa do pokrywania kosztów zadania inwestycyjnego w części przypadającej na jego lokal przez wniesienie wkładu budowlanego określonego w umowie,
2) określenie zakresu rzeczowego robót realizowanego zadania inwestycyjnego, które będzie stanowić podstawę ustalenia wysokości kosztów budowy lokalu,
3) określenie zasad ustalania wysokości kosztów budowy lokalu, określenie rodzaju, położenia i powierzchni lokalu oraz pomieszczeń do niego przynależnych. Z członkiem Spółdzielni, ubiegającym się o uzyskanie odrębnej własności lokalu w ramach nowej inwestycji, Spółdzielnia zawiera umowę o budowę lokalu.
4) określenie terminów wnoszenia wkładu budowlanego lub rat, terminu zakończenia budowy, rozliczenia kosztów budowy i ostatecznego określenia wysokości wkładu budowlanego, a także wskazanie przyczyn mogących spowodować przesunięcie terminu zakończenia budowy.
§ 28
1. Z chwilą zawarcia umowy, o której mowa w § 27 powstaje roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu, zwane dalej „ekspektatywą odrębnej własności lokalu”.
Ekspektatywa odrębnej własności lokalu jest zbywalna wraz z wkładem budowlanym albo jego częścią, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji.
2. Zbycie ekspektatywy odrębnej własności lokalu obejmuje również wniesiony wkład budowlany lub jego część.
3. Umowa zbycia ekspektatywy odrębnej własności lokalu powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
4. Rozliczenie kosztów budowy następuje w terminie 6 miesięcy od dnia oddania budynku do użytkowania.
§ 29
1. Umowa o budowę lokalu ulega rozwiązaniu w wyniku jej wypowiedzenia przez członka Spółdzielni lub Spółdzielnię.
2. Spółdzielnia może wypowiedzieć umowę o budowę lokalu, gdy członek Spółdzielni lub jego następca prawny z przyczyn leżących po jego stronie nie dotrzymał tych warunków umowy określonych w § 27, bez których dalsza realizacja zadania inwestycyjnego lub ustanowienie odrębnej własności lokali wzniesionych w ramach wspólnie realizowanego zadania inwestycyjnego byłoby niemożliwe albo poważnie utrudnione.
3. Wypowiedzenie może nastąpić na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego, chyba, że strony postanowią w umowie inaczej.
§ 30
1. Spółdzielnia ustanawia na rzecz członka odrębną własność lokalu najpóźniej w terminie dwóch miesięcy po jego wybudowaniu, a jeżeli na podstawie odrębnych przepisów jest wymagane pozwolenie na użytkowanie – najpóźniej w terminie dwóch miesięcy od uzyskania takiego pozwolenia. Na żądanie członka Spółdzielnia ustanawia takie prawo w chwili, gdy ze względu na stan realizacji inwestycji możliwe jest przestrzenne oznaczenie lokalu.
2. Ustanowienie odrębnej własności lokalu może nastąpić na rzecz małżonków, albo osób wskazanych przez członka Spółdzielni, które wspólnie z nim ubiegają się o ustanowienie takiego prawa.
C NAJEM LOKALI STANOWIĄCYCH WŁASNOŚĆ SPÓŁDZIELNI
§ 31
1. Spółdzielnia może wynajmować lokale mieszkalne wolne pod względem prawnym członkom Spółdzielni lub osobom nie będącym członkami Spółdzielni
2. Pierwszeństwo wynajęcia lokalu mieszkalnego przysługuje członkom Spółdzielni.
3. Po wyczerpaniu ofert przedkładanych członkom, Spółdzielnia przedkłada oferty innym osobom.
4. Oferty przedkładane są w kolejności złożonych wniosków o wynajem lokalu.
§ 32
1. Spółdzielnia może wynajmować osobom fizycznym i prawnym lokale użytkowe.
2. Dobór najemców lokali użytkowych następuje w drodze konkursu ofert.
3. Warunki wynajmu lokali użytkowych są określone w umowie zawartej przez Spółdzielnię z najemcą.
§ 33
1. Prawa i obowiązki najemców, wysokość czynszu i innych opłat, okres trwania najmu oraz przedmiot najmu określają postanowienia umowy, którą zawiera z najemcą Zarząd.
2. Najemcy nie wolno oddawać przedmiotu najmu w podnajem lub bezpłatne użytkowanie osobom trzecim.
§ 34
Najemca jest zobowiązany do wniesienia kwoty /kaucji/ będącej zabezpieczeniem na wypadek ewentualnych zniszczeń lokalu i znajdujących się w nim urządzeń w wysokości określonej przez Zarząd, po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Nadzorczej.
Wysokość zabezpieczenia /kaucji/ i termin jego wypłaty określa umowa zawierana przez Zarząd z najemcą.
§ 35
W sprawach nie uregulowanych w umowie i w statucie mają zastosowanie przepisy ustawy o własności lokali oraz kodeks cywilny.
IV. PRZENOSZENIE WŁASNOŚCI LOKALI
§ 36
1. Przeniesienie własności lokalu na rzecz członka Spółdzielni, któremu przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu może być dokonane po:
– uregulowaniu stanu prawnego gruntu przez Spółdzielnię,
– określeniu przedmiotu odrębnej własności lokali,
– spełnieniu warunków finansowych przeniesienia własności lokalu,
– poniesieniu przez członka kosztów zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu,
– zawarciu aktu notarialnego przenoszącego własność lokalu.
Określenie przedmiotu odrębnej własności lokali w danej nieruchomości następuje na podstawie uchwały Zarządu Spółdzielni sporządzonej w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
2. Uchwała, o której mowa w ust. 1, powinna określać:
1) oznaczenie nieruchomości obejmującej budynek wraz z gruntem przynależnym do tego budynku, jako podstawową nieruchomość ewidencyjną, w którym ustanawia się odrębną własność lokali; nieruchomość wielobudynkowa może być utworzona tylko wtedy, gdy budynki są posadowione w sposób uniemożliwiający ich rozdzielenie, lub działka, na której posadowiony jest budynek pozbawiona jest dostępu do drogi publicznej lub wewnętrznej;
2) rodzaj, położenie i powierzchnię lokali oraz pomieszczeń przynależnych, w tym piwnic lub pomieszczeń gospodarczych, o ile piwnica lub pomieszczenie gospodarcze jest w tym budynku przyporządkowane danemu lokalowi, a władający lokalem faktycznie piwnicę lub pomieszczenie gospodarcze użytkuje;
3) wielkość udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej związanych z odrębną własnością każdego lokalu;
4) oznaczenie osób, którym zgodnie z przepisami ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przysługuje prawo żądania przeniesienia na nich własności poszczególnych lokali;
5) przypadający na każdy lokal stan zadłużenia z tytułu:
a) kredytu wraz ze skapitalizowanymi odsetkami;
b) dokonanego na podstawie odrębnych przepisów przejściowego wykupienia ze środków budżetu państwa odsetek wraz z oprocentowaniem tych odsetek;
3. Do określenia wielkości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej dla każdego lokalu, dokonywanego w uchwale Zarządu Spółdzielni, mają odpowiednie zastosowanie przepisy ustawy o własności lokali.
4. Uchwały, o których mowa w ust. 2, od dnia wejścia w życie stanowią podstawę oznaczania lokali i przypadających na każdy lokal udziałów w nieruchomości wspólnej przy zawieraniu umów o ustanowieniu odrębnej własności lokali na rzecz członków Spółdzielni lub Spółdzielni oraz o przeniesieniu własności tych lokali przez Spółdzielnię na rzecz członków Spółdzielni lub innych osób.
5. Decyzje o przyjęciu metody określenia powierzchni użytkowej lokali oraz pomieszczeń do nich przynależnych w danej nieruchomości podejmuje Zarząd spółdzielni. Przyjęta metoda określenia powierzchni lokali oraz pomieszczeń przynależnych ma zastosowanie do wszystkich lokali znajdujących się w danej nieruchomości.
6. Decyzję o przynależności do lokalu jako jego części składowych, pomieszczeń przynależnych, podejmuje Zarząd.
7. Projekty uchwał, o których mowa w ust. 2, zarząd Spółdzielni wykłada na co najmniej 14 dni do wglądu w lokalu siedziby Spółdzielni, po pisemnym, wysłanym z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem, imiennym powiadomieniu o terminie i miejscu wyłożenia projektów uchwał do wglądu tych osób, których te projekty uchwał dotyczą i którym, zgodnie z przepisami niniejszej ustawy, przysługuje prawo żądania przeniesienia na nich własności poszczególnych lokali.
8. Osoby, o których mowa w ust. 7 mogą w terminie 14 dni po upływie okresu wyłożenia projektu uchwały do wglądu przedstawić Zarządowi Spółdzielni pisemne wnioski dotyczące zmian tego projektu.
9. Zarząd Spółdzielni obowiązany jest rozpatrzyć wnioski, o których mowa w ust. 8 najpóźniej w ciągu 14 dni od upływu terminu ich składania i najdalej w ciągu 14 dni od ich rozpatrzenia odpowiednio skorygować projekt uchwały i podjąć uchwałę o treści uwzględniającej dokonane korekty.
10. O wynikach rozpatrzenia wniosków, o których mowa w ust.8 oraz o treści zmian projektu uchwały, do którego wnioski zgłoszono, zarząd Spółdzielni, w ciągu 7 dni od podjęcia uchwały, powiadamia na piśmie osoby, o których mowa w ust.7, a tym osobom, które wnioski zgłaszały, podaje jednocześnie odpowiednie faktyczne i prawne uzasadnienie nieuwzględnienia w całości lub w części wniosków zgłoszonych przez te osoby.
11. Osoby, o których mowa w ust. 7, mogą w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia, zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z prawem lub jeśli uchwała ta narusza ich interes prawny lub uprawnienia. Przyczyną stwierdzenia nieważności uchwały nie może być niepodjęcie przez osoby zainteresowane wysłanych przez Zarząd Spółdzielni powiadomień, o których mowa w ust. 7 i 10.
12. Uchwała, o której mowa w ust. 9, wchodzi w życie z dniem jej podjęcia chyba, że zostanie zaskarżona do sądu zgodnie z przepisem ust, 11.
13. Po śmierci członka Spółdzielni, który wystąpił z żądaniem własności, jego spadkobiercy mogą żądać przeniesienia na nich własności lokalu lub współwłasności garażu, nawet jeżeli żaden z nich nie jest członkiem Spółdzielni. W tym przypadku uznaje się, iż wniosek o przeniesienie własności lokalu został złożony w dniu pierwszego wystąpienia z żądaniem przez członka Spółdzielni.
§ 37
1. Na pisemne żądanie członka lub osoby niebędącej członkiem spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, Spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć umowę przeniesienia na niego własności lokalu po dokonaniu:
1) spłaty przypadających na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami;
2) spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w § 63.
2. Spółdzielnia zawiera umowę, o której mowa w ust. 1, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku przez osobę uprawnioną, chyba że nieruchomość posiada nieuregulowany stan prawny w rozumieniu art.113 ust.6 ustawy o gospodarce nieruchomościami lub spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym wybudowała sama budynek lub wybudowali go jej poprzednicy prawni.
§ 38
1. Na pisemne żądanie członka Spółdzielni, któremu przysługuje prawo do miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu, Spółdzielnia jest zobowiązana przenieść na tego członka ułamkowy udział we współwłasności tego garażu przy zachowaniu zasady, że udziały przypadające na każde miejsce postojowe są równe, po dokonaniu przez niego spłat, o których mowa w § 37 statutu,
2. Koszty ustanowienia odrębnej własności wielostanowiskowego lokalu garażowego stanowiącego współwłasność członków, o którym mowa w ust. 1 pokrywają w odpowiednich ułamkowych częściach ci członkowie.
§ 39
Koszty zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu oraz koszty założenia księgi wieczystej dla lokalu i wpisu do księgi wieczystej obciążają członka Spółdzielni lub osobę nie będącą członkiem Spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, na rzecz których Spółdzielnia dokonuje przeniesienia własności lokalu.
§ 40
Przeniesienie własności lokalu wymaga formy aktu notarialnego pod rygorem nieważności i wpisu do księgi wieczystej. Odrębna własność lokalu powstaje po dokonaniu wpisu do księgi wieczystej.
§ 41
1. Spółdzielnia jest zobowiązana umożliwić członkom wzajemną zamianę lokali mieszkalnych, a także z osobami zajmującymi lokale mieszkalne nie stanowiące własności Spółdzielni, jeżeli spełniają wymogi statutu.
2. Postanowienia ust.1 stosuje się odpowiednio do lokali użytkowych oraz miejsc postojowych w wielostanowiskowych lokalach garażowych.
3. Spółdzielnia na wniosek członka, w ramach istniejących możliwości może dokonać, w trybie prawem przewidzianym, zamiany lokali mieszkalnych. Zamiana ta polega na ustanowieniu prawa do innego mieszkania w zamian za pozostawienie do dyspozycji Spółdzielni mieszkania dotychczasowego.
§ 42
W przypadku, gdy Spółdzielnia podejmuje budowę budynków w celu sprzedaży znajdujących się w nim lokali, warunki organizacyjno-finansowe realizacji inwestycji ustala Rada Nadzorcza.
V. WKŁADY ORAZ ROZLICZENIA Z TYTUŁU WKŁADÓW.
§ 43
1. Członek ubiegający się o ustanowienia odrębnej własności lokalu zobowiązany jest wnieść wkład budowlany w kwocie odpowiadającej całości kosztów zadania inwestycyjnego w części przypadającej na jego lokal.
2. Wartość wkładu budowlanego oraz warunki wnoszenia wkładu budowlanego określa umowa.
3. Wnoszenie wkładu budowlanego przez członka może być rozłożone na raty. Ilość rat i terminy ich płatności określa umowa.
4. Zasady rozliczenia budowy lokali nowo oddawanych do użytku określa uchwałą Rada Nadzorcza.
§ 44
Postanowienia dotyczące zasad wnoszenia i ustalania wkładów budowlanych stosuje się odpowiednio do ustalania i wnoszenia wkładów za powierzchnię korytarza ogólnego włączoną do lokalu mieszkalnego członka.
§ 45
1. Rozliczenie kosztów inwestycji mieszkaniowych i ustalenie wartości początkowej /kosztów budowy / poszczególnych lokali, do których mają być ustanowione prawa do lokalu dokonuje się w dwóch etapach:
1) wstępnie – w chwili rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowej na podstawie dokumentacji technicznej i kosztorysu,
2) ostatecznie – po zakończeniu inwestycji i końcowym rozliczeniu zadania, na podstawie zestawienia kosztów rzeczywistych poniesionych przez Spółdzielnię.
2. Rozliczenia kosztów inwestycji i ustalenia wartości początkowej /kosztu budowy/ poszczególnych lokali dokonuje się z uwzględnieniem założeń organizacyjno– finansowych poszczególnych przedsięwzięć inwestycyjnych zawierających:
1) określenie zakresu rzeczowego inwestycji, za realizację którego odpowiada Spółdzielnia,
2) określenie rodzajowe kosztów zaliczanych jako koszty danej inwestycji,
3) określenie, które koszty mają być ewidencjonowane wspólnie dla dwóch lub więcej budynków i rozliczane metodami pośrednimi /np. w stosunku do kubatury, powierzchni czy wielkości kosztów bezpośrednich /,
4) określenie metody rozgraniczania kosztów budowy części mieszkalnej oraz lokali handlowo – usługowych, jeśli takie są wbudowane w budynku mieszkalnym,
5) określenie, które składniki kosztów budowy części mieszkalnej są rozliczane na poszczególne mieszkania proporcjonalnie do ich powierzchni użytkowej, a które są kalkulowane indywidualnie dla każdego mieszkania /np. wyposażenie kuchni i łazienki, podłogi/,
6) dopuszczalność różnicowania obciążeń poszczególnych mieszkań z tytułu ich cech funkcjonalno – użytkowych /atrakcyjność /.
3. Założenia organizacyjno – finansowe poszczególnych przedsięwzięć inwestycyjnych są uchwalane przez Radę Nadzorczą i stanowią załącznik do umów o budowę lokali i zawieranych przez Spółdzielnię z członkami.
§ 46
1. Wstępne ustalenie kosztu budowy poszczególnych lokali, do których mają być ustanowione prawa odrębnej własności, lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu stanowi podstawę do określenia przez Spółdzielnię w umowach o budowę lokalu zawieranych z członkami, wstępnej wysokości wymaganego wkładu oraz wysokości i terminów wnoszenia przez członka zaliczek na poczet wymaganego wkładu.
2. Członek ponosi pełne ryzyko ekonomiczne związane z obsługą zadłużenia z tytułu nie wniesionej przez niego części wkładu,
3. Jeżeli w wyniku ostatecznego rozliczenia kosztów budowy powstała różnica pomiędzy wysokością wstępnie ustalonego wkładu budowlanego a kosztami budowy lokalu, uprawnionym albo zobowiązanym z tego tytułu jest członek, któremu w chwili dokonania tego rozliczenia przysługiwać będzie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub prawo odrębnej własności lokalu.
§ 47
1. W razie rozwiązania umowy o budowę lokalu, w wyniku jej wypowiedzenia przez członka lub Spółdzielnię, do którego miała być ustanowiona odrębna własność lokalu lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, Spółdzielnia zwraca uprawnionej osobie wniesiony wkład budowlany albo jego część, zgodnie z postanowieniami zawartej umowy.
2. Jeśli rozwiązanie umowy o budowę lokalu, do którego miało być ustanowione prawo odrębnej własności lokalu lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, następuje z przyczyn leżących po stronie Spółdzielni, Spółdzielnia zwraca osobie uprawnionej wniesiony wkład budowlany albo jego wniesioną część w terminie trzydziestu dni od dnia rozwiązania umowy.
3. Jeśli rozwiązanie umowy o budowę lokalu, następuje z przyczyn leżących po stronie członka Spółdzielni, Spółdzielnia zwraca osobie uprawnionej wniesiony wkład budowlany, albo jego wniesioną część w terminie trzydziestu dni od daty dokonania wpłaty wkładu przez nowego członka, z którym Spółdzielnia zawarła umowę o budowę tego lokalu .
§ 48
Jeśli umowa o budowę lokalu została rozwiązana przed ustanowieniem odrębnej własności lokalu lub ustanowieniem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, członek, z którym Spółdzielnia zawiera umowę o budowę tego lokalu, obowiązany jest wnieść wkład albo jego część w wysokości wypłaconej osobie uprawnionej po rozwiązaniu umowy, o której mowa w § 27 ust. 1 oraz do pokrywania pozostałych kosztów zadania inwestycyjnego w wysokości przypadających na jego lokal.
§ 49
1. W razie zbycia własnościowego prawa do lokalu przed wpłatą całego wkładu budowlanego, wszystkie raty – w razie wnoszenia wkładu budowlanego w ratach – stają się natychmiast wymagalne chyba, że Spółdzielnia wyrazi zgodę na przejęcie przez nabywcę zobowiązania spłaty pozostałej części wkładu budowlanego.
2. Zasada, o której mowa w ust.1 nie obowiązuje, gdy własnościowe prawo do lokalu przechodzi w drodze darowizny na rzecz jednej z osób należących do kategorii spadkobierców ustawowych członka lub małżonka.
3. Zbycie ekspektatywy odrębnej własności lokalu lub ekspektatywy własnościowego prawa do lokalu obejmuje również wniesiony wkład budowlany albo jego część.
§ 50
1. W wypadku wygaśnięcia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu Spółdzielnia wypłaca osobie uprawnionej wartość rynkową lokalu. Przysługująca osobie uprawnionej wartość rynkowa, ustalona w sposób przewidziany w ust. 2, nie może być wyższa od kwoty, jaką spółdzielnia uzyska od osoby obejmującej lokal w wyniku przetargu przeprowadzonego przez spółdzielnię zgodnie z postanowieniami statutu.
2. Z wartości rynkowej lokalu potrąca się nie wniesioną przez osobę, której przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, część wkładu budowlanego, a w wypadku gdy nie został spłacony kredyt zaciągnięty przez spółdzielnię na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu – potrąca się kwotę niespłaconego kredytu wraz z odsetkami.
3. Warunkiem wypłaty wartości spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jest opróżnienie lokalu przez byłego członka oraz zamieszkujące w tym lokalu osoby.
4. Rozliczenie z byłym członkiem lub spadkobiercami zmarłego członka z tytułu, o którym mowa w ust.2 powinno być dokonane na dzień wygaśnięcia prawa.
§ 51
Roszczenie o wpłatę wartości rynkowej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, staje się wymagalne z chwilą opróżnienia lokalu mieszkalnego przez członka oraz zamieszkujące w tym lokalu osoby, które prawa od niego wywodzą.
§ 52
Spółdzielnia potrąca z wartości rynkowej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, roszczenia wzajemne wobec członka, z tytułu nie wniesionych opłat za używanie lokalu, oraz inne należności przysługujące Spółdzielni.
VI. ZARZĄDZANIE NIERUCHOMOŚCIAMI
§ 53
1. Spółdzielnia zarządza nieruchomościami, których jest właścicielem oraz nieruchomościami, których właścicielami wyodrębnionych lokali są członkowie Spółdzielni. Spółdzielnia może również zarządzać innymi nieruchomościami na podstawie umów zawieranych z ich właścicielami.
2. Jeżeli w budynku lub budynkach została wyodrębniona własność wszystkich lokali, a żaden z właścicieli nie jest członkiem Spółdzielni, po ustaniu członkostwa ostatniego właściciela stosuje się przepisy ustawy o własności lokali.
§ 54
Spółdzielnia zarządza także nieruchomościami zabudowanymi urządzeniami infrastruktury technicznej w tym urządzeniami i sieciami technicznego uzbrojenia terenu związanymi z funkcjonowaniem nieruchomości oraz nieruchomościami niezabudowanymi.
§ 55
1. Większość właścicieli lokali w budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości, obliczana według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej, może podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy ustawy o własności lokali. Do podjęcia uchwały stosuje się odpowiednio przepisy tej ustawy.
2. Uchwała, o której mowa w ust. 1, nie narusza przysługujących członkom spółdzielni spółdzielczych praw do lokali.
3. Spółdzielnia wyłącznie w przypadku:
1) podjęcia przez właścicieli na podstawie art. 241 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, uchwały, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy ustawy o własności lokali, a także
2) wyodrębnienia własności wszystkich lokali w określonym budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości, rozlicza niezwłocznie z wszystkimi właścicielami lokali tej nieruchomości zaewidencjonowane wpływy i wydatki funduszu remontowego oraz pozostałe nakłady na remonty nieruchomości.
4. Przez niezwłoczne rozliczenie rozumie się rozliczenie dokonane w terminie 14. dni od zatwierdzenia sprawozdania finansowego przez Walne zgromadzenie za rok w którym zaistniały okoliczności o których mowa w ust. 3.
5. Rozliczenie jest dokonywane na podstawie prowadzonej od 9.09.2017 r. przez Spółdzielnię ewidencji funduszu remontowego.
6. Rozliczenie funduszu remontowego polega na zwrocie właścicielom nadwyżki funduszu remontowego nie wykorzystanego lub żądaniu od właścicieli zwrotu niedoboru funduszu remontowego w nieruchomości o której mowa w ust. 3.
7. Właściciele lokali nie są uprawnieni do innych roszczeń z tytułu funduszu remontowego dla poszczególnych nieruchomości.
§ 56
1. Od dnia powstania wspólnoty mieszkaniowej właściciele lokali są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonym budynku lub osiedlu na podstawie zawartej ze spółdzielnią umowy.
2. Umowa o której mowa w ust. 1 może być zawarta w formie ustnej lub pisemnej.
3. Potencjalna możliwość korzystania przez właścicieli lokali z nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania jest traktowana jako zawarcie umowy między spółdzielnią a właścicielami i zobowiązuje właścicieli do uczestniczenia w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem tych nieruchomości.
4. Nieruchomości stanowiące mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonym budynku lub osiedlu określa Zarząd w uchwałach.
§ 57
1. Zarząd nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi współwłasność spółdzielni jest wykonywany przez spółdzielnię jak zarząd powierzony, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali, z zastrzeżeniem art. 241 i art. 26 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali o zarządzie nieruchomością wspólną nie stosuje się, z wyjątkiem art. 22 oraz art. 29 ust. 1 i 1a, które stosuje się odpowiednio.
2. Czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu dokonuje Spółdzielnia w imieniu członków Spółdzielni.
3. Przepisów ustawy o własności lokali o wspólnocie mieszkaniowej i zebraniu właścicieli nie stosuje się, z zastrzeżeniem ust. 2, art. 241 i art. 26 ustawy o własności lokali. Do podjęcia uchwały, o której mowa w art. 22 ust. 2 i 4 ustawy o własności lokali, o której mowa w ust. 2, stosuje się odpowiednio przepisy tej ustawy.
4. Odpowiednie stosowanie przepisów ustawy o własności lokali określonych w ust. 2 nie narusza kompetencji organów Spółdzielni.
5. Właściciele lokali będący członkami udzielają Spółdzielni upoważnienia do dokonywania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu.
§ 58
1. Spółdzielnia doręcza pisma wymagające dowodu doręczenia przez swoich pracowników lub osoby upoważnione na adres lokalu w zasobach Spółdzielni. Jeżeli jest to niemożliwe, pisma doręcza przez operatora pocztowego lub firmę kurierską na adres lokalu w zasobach Spółdzielni lub na wskazany przez uprawnionego adres do doręczeń. Odbierający pismo potwierdza doręczenie swym podpisem ze wskazaniem daty doręczenia. W razie niemożności doręczenia przez operatora publicznego, lub niepodjęcia przesyłki w terminie czternastu dni doręczenie uważa się za dokonane, a pismo pozostawia się w aktach Spółdzielni.
2. Pisma nie wymagające dowodu doręczenia, w szczególności wypowiedzenia opłat i rozliczenia mediów, wrzuca się do skrzynek oddawczych adresatów w budynkach Spółdzielni.
3. Spółdzielnia zawiadamia członków o zmianach wewnętrznych aktów normatywnych Spółdzielni dotyczących ogółu członków przez wyłożenie zmian w siedzibie Spółdzielni.
VII. UŻYTKOWANIE LOKALI
§ 59
1. Zajmowany przez członka lokal powinien być użytkowany zgodnie z jego przeznaczeniem.
2. W lokalu mieszkalnym członek Spółdzielni może prowadzić działalność gospodarczą, za zgodą Zarządu o ile nie narusza to substancji budynku i nie jest uciążliwe dla pozostałych mieszkańców.
3. Rada Nadzorcza może podwyższyć opłaty za używanie lokali mieszkalnych do prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli działalność ta powoduje zwiększenie stopnia eksploatacji lokalu lub zwiększenie stopnia eksploatacji powierzchni i urządzeń wspólnych.
4. Po wygaśnięciu tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego, lub lokalu o innym przeznaczeniu, członek oraz zamieszkujące w tym lokalu osoby, które prawa swoje od niego wywodzą, obowiązani są do opróżnienia lokalu w terminie trzech miesięcy od wygaśnięcia prawa. Na Spółdzielni nie ciąży obowiązek dostarczenia innego lokalu.
§ 60
1. Były członek zwalniający lokal jest obowiązany przekazać go do dyspozycji Spółdzielni w stanie odnowionym lub pokryć koszt odnowienia lokalu, a także koszty zużycia bądź wymiany urządzeń techniczno – sanitarnych lokalu, jeżeli zostały one uprzednio zamontowane przez Spółdzielnię.
2. Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio w wypadku wygaśnięcia tytułu prawnego do korzystania z lokalu o innym przeznaczeniu.
3. Koszty zużycia bądź wymiany urządzeń techniczno – sanitarnych były członek Spółdzielni ponosi w wysokości określonej na podstawie regulaminu użytkowania lokali.
4. W przypadku zwalniania lokalu Spółdzielnia ma prawo potrącić koszty określone w ust.1 z wkładu budowlanego.
5. Obowiązek określony w ust. 1 nie dotyczy przypadku, gdy prawo do lokalu przechodzi na inną osobę na zasadzie spadkobrania, zapisu lub umowy cywilno – prawnej.
§ 61
Szczegółowe zasady użytkowania lokali, obowiązki Spółdzielni oraz obowiązki członków w zakresie napraw lokali określa regulamin uchwalany przez Radę Nadzorczą.
§ 62
Przedstawiciele Spółdzielni mogą dokonać komisyjnego otwarcia lokalu w przypadku awarii stanowiącej zagrożenie dla życia, zdrowia lub mienia jeżeli, z przyczyn niezależnych od Spółdzielni nie ma możliwości nawiązania kontaktu z użytkownikiem lokalu. Czynność powyższa wymaga powiadomienia właściwych organów Policji lub Straży Miejskiej oraz sporządzenia protokołu konieczności i zabezpieczenia lokalu po usunięciu awarii.
VIII. OPŁATY ZA UŻYTKOWANIE LOKALI
§ 63
1. Członkowie Spółdzielni posiadający ustalone spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie Spółdzielni oraz w zobowiązaniach Spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu i regulaminu uchwalonego przez Radę Nadzorczą (opłaty lokalowe).
2. Członkowie Spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie Spółdzielni oraz w zobowiązaniach Spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat lokalowych.
3. Koszty eksploatacji i utrzymania, o których mowa w ust. 1–2, obejmują zwłaszcza koszty administrowania nieruchomością, koszty dostawy energii cieplnej / na potrzeby ogrzewania lokali i podgrzewania wody/, dostawy wody i odprowadzania ścieków, wywozu nieczystości, eksploatacji dźwigów, domofonów, oświetlania powierzchni wspólnych oraz koszty konserwacji bieżącej i koszty usuwania awarii, a także odpisy na fundusz remontowy Spółdzielni.
31. Właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych. Są oni również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu. Obowiązki te wykonują przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
4. Koszty eksploatacji i utrzymania nieruchomości wspólnych, ustala się proporcjonalnie do udziału właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej zgodnie z planem kosztów przewidzianym do poniesienia w danym roku i zatwierdzonym przez Radę Nadzorczą.
Udział właściciela lokalu w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami przynależnymi w budynku bądź budynkach, stanowiących odrębną /wydzieloną/ nieruchomość.
5. Do zobowiązań Spółdzielni z innych tytułów, o których mowa w ust.1 i 2 zalicza się w szczególności:
1) spłaty kredytów zaciągniętych przez Spółdzielnię wraz z odsetkami,
2) koszty określenia przez Spółdzielnię przedmiotu odrębnej własności poszczególnych lokali.
§ 64
1. Wysokość opłat, o których mowa w § 63 ust. 1 – 4 jest ustalana na podstawie planu kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi, przewidzianych do poniesienia w danym roku odrębnie dla każdej nieruchomości.
11. Różnica między kosztami eksploatacji i utrzymania danej nieruchomości, zarządzanej przez spółdzielnię a przychodami z opłat, o których mowa w § 63, zwiększa odpowiednio przychody lub koszty eksploatacji i utrzymania danej nieruchomości w roku następnym.
2. Szczegółowe zasady ustalania i rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi określa regulamin uchwalony przez Radę Nadzorczą.
Wysokość opłat i sposób ich naliczania uchwala Rada Nadzorcza na wniosek Zarządu.
3. Rada Nadzorcza może ustalić zwiększone opłaty za eksploatację lokali użytkowych.
4. Zarząd Spółdzielni prowadzi odrębnie dla każdej nieruchomości:
1) ewidencję i rozliczenie kosztów i przychodów, o których mowa w § 63 ust. 1-4,
2) ewidencję wpływów i wydatków funduszu remontowego.
§ 65
1. Opłaty, o których mowa w § 63, powinny być uiszczane co miesiąc z góry do dnia 10-go każdego miesiąca, a obowiązek ich wnoszenia powstaje z dniem postawienia lokalu do dyspozycji osób, o których mowa w § 63 i ustaje z dniem przekazania lokalu Spółdzielni. Za datę zapłaty uznaje się datę wpływu należności na rachunek Spółdzielni.
2. Od nie uiszczonych w terminie opłat Spółdzielnia pobiera odsetki ustawowe. Całkowite lub częściowe zwolnienie od obowiązku zapłaty tych odsetek może nastąpić tylko po uzyskaniu na to zgody Rady Nadzorczej.
3. O zmianie wysokości opłat Spółdzielnia jest zobowiązana powiadomić osoby, o których mowa w § 63 z 3-miesięcznym wyprzedzeniem, a o opłatach niezależnych od Spółdzielni na co najmniej 14 dni przed upływem terminu wnoszenia opłat, nie później niż ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego ten termin. Zmiana wysokości opłat wymaga uzasadnienia na piśmie.
4. Spółdzielnia jest obowiązana, na żądanie członka spółdzielni, właściciela lokalu nie będącego członkiem spółdzielni lub osoby nie będącej członkiem spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, przedstawić kalkulację wysokości opłat.
5. Członkowie spółdzielni, oraz właściciele nie będący członkami spółdzielni mogą kwestionować zasadność zmiany wysokości opłat bezpośrednio na drodze sądowej.
6. Za opłaty, o których mowa w § 63, odpowiadają solidarnie z członkami spółdzielni, właścicielami lokali nie będącymi członkami spółdzielni lub osobami nie będącymi członkami spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokali, osoby pełnoletnie stale z nimi zamieszkujące w lokalu, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na ich utrzymaniu, a także osoby faktycznie korzystające z lokalu.
7. Odpowiedzialność powyższa ogranicza się do wysokości opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania lub faktycznego korzystania z lokalu.
IX. GOSPODARKA SPÓŁDZIELNI
§ 66
Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą na zasadach rachunku ekonomicznego przy zapewnieniu korzyści członkom Spółdzielni.
§ 67
1. Fundusze Spółdzielni stanowią:
1) fundusz udziałowy,
2) fundusz zasobowy,
3) fundusz wkładów budowlanych
4) fundusz inwestycyjny
5) fundusz na remonty i konserwacje.
Odpisy na fundusz na Remonty i Konserwacje obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Obowiązek świadczenia na fundusz dotyczy członków spółdzielni, właścicieli lokali nie będących członkami spółdzielni oraz osób nie będących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali.
2. Inne fundusze celowe mogą być tworzone na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia
3. Szczegółowe zasady tworzenia i gospodarowania funduszami, o których mowa w ust. 1 pkt. 4 i 5, określają regulaminy uchwalone przez Radę Nadzorczą.
§ 68
1. Roczne sprawozdania finansowe Spółdzielni podlegają badaniu pod względem rzetelności i prawidłowości przez osobę uprawnioną, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2. Roczne sprawozdanie z działalności Spółdzielni łącznie ze sprawozdaniem finansowym, wykłada się w lokalu Spółdzielni co najmniej na czternaście dni przed terminem Walnego Zgromadzenia celem umożliwienia członkom Spółdzielni zapoznanie się z nim.
§ 69
W sprawach dotyczących: łączenia, podziału, likwidacji i upadłości Spółdzielni obowiązują odpowiednie przepisy Prawa spółdzielczego.
§ 70
Zaciągnięcie przez Spółdzielnię kredytu bankowego i zabezpieczenie tego kredytu w formie hipoteki może nastąpić wyłącznie na nieruchomości, dla potrzeb której przeznaczone będą środki finansowe pochodzące z tego kredytu. Czynność ta wymaga pisemnej zgody większości członków Spółdzielni, których prawa do lokali związane są z tą nieruchomością.
X. ORGANY SPÓŁDZIELNI .
§ 71
Organami Spółdzielni są:
A. Walne Zgromadzenie
B. Rada Nadzorcza
C. Zarząd
A. WALNE ZGROMADZENIE
§ 72
Walne Zgromadzenie jest najwyższym organem Spółdzielni.
§ 73
1. Członek może brać udział w Walnym Zgromadzeniu osobiście lub przez pełnomocnika.
2. Pełnomocnik nie może zastępować więcej niż jednego członka.
3. Do pełnomocnika i pełnomocnictwa stosujemy przepisy Kodeksu cywilnego.
4. Członek spółdzielni może uczestniczyć osobiście na Walnym Zgromadzeniu i zastępować nie więcej niż jednego członka.
5. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie pod rygorem nieważności i dołączone do protokołu walnego zgromadzenia.
6. Pełnomocnik jest zobowiązany do przekazania obsłudze Walnego Zgromadzenia przy podpisaniu listy obecności oryginału pełnomocnictwa.
7. Treść pełnomocnictw jest sprawdzana przez obsługę prawną lub Przewodniczącego Walnego zgromadzenia, która decyduje o dopuszczeniu pełnomocnika do udziału.
8. Ilość osób reprezentowanych przez pełnomocników z danej części podawana jest po rozpoczęciu określonej części walnego zgromadzenia.
9. Chwila odczytania listy pełnomocnictw jest wskazywana w porządku obrad.
10. Pełnomocnik osoby prawnej może być wybierany jako członek Rady Nadzorczej.
11. Członkowie nie mający zdolności do czynności prawnych lub członkowie z ograniczoną zdolnością do czynności prawnych biorą udział w określonej części Walnego Zgromadzenia przez ustanowionego w tym celu pełnomocnika. Pełnomocnik ten nie może być wybierany jako członek Rady Nadzorczej lub Zarządu.
12. Członek ma prawo korzystania na własny koszt z pomocy prawnej lub pomocy eksperta. Osoby, z których pomocy korzysta członek, nie są uprawnione do zabierania głosu.
13. Pomoc prawną może świadczyć adwokat lub radca prawny.
14. Warunkiem uczestnictwa na Walnym Zgromadzeniu jest punktualne przybycie i okazanie dokumentów uprawniających do udziału oraz dokumentów tożsamości.
15. W Walnym Zgromadzeniu bierze udział Zarząd i osoby zaproszone przez Zarząd oraz obsługa ekspercka i techniczna.
16. W prezydium i komisjach mogą działać wyłącznie członkowie Spółdzielni.
17. Do czasu wyboru Komisji mandatowo-skrutacyjnej głosy liczą osoby wskazane przez prowadzącego obrady.
18. Osoby ubezwłasnowolnione i osoby małoletnie biorą udział w Walnym Zgromadzeniu przez swojego opiekuna lub przedstawiciela ustawowego.
19. Osoby prawne reprezentowane są na Walnym Zgromadzeniu przez swojego pełnomocnika. Pełnomocnik nie może zastępować więcej niż jednego członka.
20. Każdy członek ma jeden głos.
21. W Walnym Zgromadzeniu mają prawo uczestniczyć z głosem doradczym przedstawiciele Związków Rewizyjnych, Krajowej Rady Spółdzielczej, a także zaproszeni przez Zarząd goście.
§ 74
Do wyłącznej właściwości Walnego Zgromadzenia należy:
1. uchwalanie kierunków działalności gospodarczej,
2. wybór i odwołanie członków Rady Nadzorczej,
3. rozpatrywanie sprawozdań Rady Nadzorczej, zatwierdzanie sprawozdań rocznych i sprawozdania finansowego, oraz podejmowanie uchwał co do wniosków członków Spółdzielni, Rady Nadzorczej lub Zarządu w tych sprawach i udzielanie absolutorium członkom Zarządu,
4. rozpatrywanie wniosków wynikających z przedstawionego protokołu polustracyjnego z działalności Spółdzielni oraz podejmowanie uchwał w tym zakresie,
5. podejmowanie uchwał w przedmiocie podziału nadwyżki bilansowej lub sposobu pokrycia strat,
6. podejmowanie uchwał w sprawie zbycia lub nabycia nieruchomości, lub zbycia albo nabycia innej wyodrębnionej jednostki organizacyjnej,
7. oznaczenie najwyższej sumy zobowiązań (w tym z tytułu kredytów i pożyczek), jaką Spółdzielnia może zaciągnąć w roku kalendarzowym na cele inne niż określone w zatwierdzonym budżecie,
8. podejmowanie uchwał o utworzeniu funduszów Spółdzielni nie wymienionych w statucie,
9. podejmowanie uchwał w sprawie połączenia się Spółdzielni z inną Spółdzielnią, podziału Spółdzielni a także przyłączenia jej jednostki organizacyjnej do innej Spółdzielni oraz likwidacji Spółdzielni,
10. uchwalenie zmian statutu.
11. podejmowanie uchwał w sprawie przystąpienia lub wystąpienia Spółdzielni ze Związku Rewizyjnego oraz upoważnienie Zarządu do podejmowania działań w tym zakresie.
12. wyrażanie zgody na objęcie lub nabycie przez Spółdzielnię akcji lub udziałów w spółkach prawa handlowego,
13. wybór delegatów na zjazd związku bądź podmiotów gospodarczych, w których Spółdzielnia jest zrzeszona oraz podejmowanie uchwał w sprawie przystępowania do innych organizacji gospodarczych i występowania z nich,
14. uchwalanie regulaminu Rady Nadzorczej.
15. określanie sposobu wynagradzania członków Rady Nadzorczej.
§ 75
1. Zarząd zwołuje Walne Zgromadzenie przynajmniej raz do roku w ciągu 6 miesięcy po upływie roku obrachunkowego.
2. Ponadto Zarząd zwołuje Walne Zgromadzenie na żądanie Rady Nadzorczej lub na żądania co najmniej 1/10 członków, nie mniej jednak niż 50 Członków.
3. Żądanie zwołania Walnego Zgromadzenia powinno być złożone pisemnie z podaniem celu jego zwołania.
4. W przypadku wskazanym w ust.2, Zarząd obowiązany jest zwołać Walne Zgromadzenie w takim terminie, aby mogło się ono odbyć przed upływem 4 tygodni od daty zgłoszenia żądania. Jeżeli to nie nastąpi, zwołuje je Rada Nadzorcza., związek rewizyjny, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona lub Krajowa Rada Spółdzielcza, na koszt Spółdzielni.
§ 76
1. O czasie, miejscu i porządku obrad Walnego Zgromadzenia zawiadamia się wszystkich członków na piśmie co najmniej 21 dni przed terminem posiedzenia Walnego Zgromadzenia. Zawiadomienie powinno określać czas, miejsce, porządek obrad oraz informację o miejscu wyłożenia wszystkich sprawozdań i projektów uchwał, które będą przedmiotem obrad oraz informację o prawie członka do zapoznania się z tymi dokumentami. Członkowie są zawiadamiani o Walnym Zgromadzeniu poprzez wywieszenie kopii zawiadomienia na tablicach informacyjnych w zasobach Spółdzielni
2. Projekty uchwał i żądania zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad Walnego Zgromadzenia mają prawo zgłaszać: zarząd, rada nadzorcza i członkowie. Projekty uchwał, w tym uchwał przygotowanych w wyniku tych żądań, powinny być wykładane na co najmniej 14 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia.
3. Członkowie mają prawo zgłaszać projekty uchwał i żądania, o których mowa w ust.2, w terminie do 15 dni przed dniem posiedzenia Walnego Zgromadzenia. Projekt uchwały zgłaszanej przez członków spółdzielni musi być poparty przez co najmniej 10 członków.
4. Członek ma prawo zgłaszania poprawek do projektów uchwał nie później niż na 3 dni przed posiedzeniem Walnego Zgromadzenia.
5. Zarząd przygotuje pod względem formalnym i przedłoży pod głosowanie na Walnym Zgromadzeniu projekty uchwał i poprawek zgłoszone przez członków spółdzielni. Przez przygotowanie pod względem formalnym rozumie się analizę prawną i ekonomiczną dopuszczalności podjęcia uchwały. W przypadku braku kompetencji Walnego Zgromadzenia do podjęcia uchwały, Zarząd nie umieszcza jej projektu w porządku obrad.
6. Porządek obrad opracowany przez Zarząd i umieszczony w zawiadomieniu oraz zmieniony w wyniku zgłoszonych przez członków projektów uchwał, żądań i poprawek jest odczytywany po otwarciu obrad.
§ 77
1. Porządek obrad zwyczajnego Walnego Zgromadzenia winien zawierać:
a/ sprawozdanie Zarządu
b/ sprawozdanie Rady Nadzorczej,
c/ podjęcie uchwał w sprawach:
• zatwierdzenia sprawozdania Zarządu z działalności Spółdzielni w okresie sprawozdawczym;
• zatwierdzenia sprawozdania finansowego;
• udzielenia absolutorium członkom Zarządu;
• zatwierdzenia sprawozdania Rady Nadzorczej;
• oznaczenie najwyższej sumy zobowiązań, jakie Spółdzielnia może zaciągnąć w tym z tytułu kredytów i pożyczek;
2. Walne Zgromadzenie może odwołać tych członków Zarządu, którym nie udzielono absolutorium. Odwołanie członka Zarządu następuje wówczas uchwałą podjętą kwalifikowaną większością 2/3 głosów w głosowaniu tajnym.
3. Odwołanie członków Rady Nadzorczej może nastąpić uchwałą podjętą kwalifikowaną większością 2/3 głosów w głosowaniu tajnym. Na miejsce odwołanych członków Rady Nadzorczej dokonuje się wyboru nowych członków Rady Nadzorczej do końca kadencji odwołanych.
§ 78
1. Obrady Walnego Zgromadzenia otwiera Przewodniczący Rady Nadzorczej lub inny delegowany członek Rady, stwierdzając prawidłowość zwołania Zgromadzenia i zarządzając wybór Prezydium.
2. Członkowie obecni na Zgromadzeniu wybierają ze swego grona Prezydium w składzie: Przewodniczący, Sekretarz. Członkowie Zarządu nie mogą wchodzić w skład Prezydium Walnego Zgromadzenia.
§ 79
1. Członkowie obecni na Walnym Zgromadzeniu wybierają ze swego grona 2 osobową Komisję Skrutacyjną, której zadaniem jest:
• ustalenie trybu głosowania;
• obliczenie wyników głosowania na żądanie Przewodniczącego Zebrania;
• wykonywanie innych czynności związanych z obsługą głosowania.
Członkom Komisji Skrutacyjnej nie wolno kandydować w żadnych wyborach dokonywanych na Walnym Zgromadzeniu.
2. Członkowie na Walnym Zgromadzeniu wybierają w miarę potrzeb inne komisje:
a) 2 osobową Komisję Wnioskową dla opracowania zgłaszanych na Zgromadzeniu wniosków;
b) 2 osobową Komisję Mandatową, której zadaniem jest:
• sprawdzenie, czy listy obecności członków są kompletne, zbadanie ważności mandatów oraz przedłożenie Zgromadzeniu odpowiedniego protokołu w tej sprawie;
• ustalenie list wyborczych kandydatów do Rady Nadzorczej.
3. Członkowie mogą podjąć uchwałę o połączeniu Komisji Skrutacyjnej z Komisją Mandatową i/lub Komisją Wnioskową lub powierzyć funkcje ww. Komisji Prezydium Zgromadzenia.
4. Każda Komisja wybiera ze swego grona Przewodniczącego i Sekretarza.
5. Każda Komisja spisuje protokół ze swojej działalności. Protokół podpisany przez Przewodniczącego i Sekretarza, Przewodniczący Komisji przekazuje Sekretarzowi Walnego Zgromadzenia. Przewodniczący Komisji składają sprawozdania z czynności Komisji i referują wnioski bezpośrednio na Zgromadzeniu.
6. W przypadku braku możliwości wyboru Komisji jej funkcje przejmuje Prezydium.
§ 80
1. Przewodniczący Walnego Zgromadzenia otwiera dyskusję, udzielając głosu w kolejności zgłaszania się. Za zgodą obecnych dyskusja może być przeprowadzona nad kilkoma punktami porządku obrad łącznie.
2. Członkom Zarządu i Rady Nadzorczej przysługuje prawo zabierania głosu poza kolejnością.
3. Przewodniczący Walnego Zgromadzenia ma prawo zwrócić uwagę każdemu mówcy, jeżeli odbiega on od zagadnienia będącego przedmiotem dyskusji lub przekracza czas ustalony dla przemówień. Nie stosującym się do uwag Przewodniczącego, może być odebrany głos.
4. Przewodniczący może odmówić udzielenia głosu osobie, która w danej sprawie już przemawiała. Nie dotyczy to osób, które uprawnione są do zabierania głosu poza kolejnością.
5. W sprawach formalnych Przewodniczący udziela głosu poza kolejnością. Za wnioski w sprawach formalnych uważa się wnioski w przedmiocie sposobu obradowania i głosowania, a w szczególności w sprawach:
• głosowania bez dyskusji
• przerwania dyskusji
• zamknięcia listy mówców
• ograniczenia czasu wystąpień
• zarządzania przerwy
• kolejności i sposobu głosowania wniosków.
6. W dyskusji nad wnioskami w sprawach formalnych może zabrać głos jedynie dwóch mówców, jeden „za” i jeden „przeciw”.
7. Wszystkie wnioski, powinny być składane na piśmie.
§ 81
1. Członkowie na co najmniej na 15 dni przed Walnym Zgromadzeniem mogą zgłaszać dowolną liczbę kandydatów na listę wyborczą do Rady Nadzorczej.
2. Kandydaci do Rady Nadzorczej wyrażają swoją zgodę pisemnie. Przy zgłaszaniu kandydata należy dołączyć jego pisemną zgodę na kandydowanie.
3. Kandydatów do Rady Nadzorczej umieszcza Zarząd na liście wyborczej w kolejności alfabetycznej.
4. Głosujący skreśla na kartach wyborczych nazwiska tych kandydatów, na których nie głosuje.
5. Głosowanie odbywa się przez złożenie kart wyborczych do urny w obecności Komisji Skrutacyjnej.
6. Głosujący może skreślić na kartach wyborczych dowolną liczbę nazwisk.
7. W przypadku, gdy liczba nazwisk pozostawionych na karcie wyborczej do Rady Nadzorczej przekracza ilość miejsc mandatowych w Radzie Nadzorczej przyjmuje się, że głos jest nieważny.
8. Głosy oddane na poszczególnych kandydatów oblicza Komisja Skrutacyjna, która ze swoich czynności sporządza protokół. Przewodniczący Komisji przekazuje wyniki głosowania Przewodniczącemu Walnego Zgromadzenia. Karty do głosowania stanowią załącznik do protokołu Komisji Skrutacyjnej.
9. Do Rady Nadzorczej Spółdzielni wchodzą kandydaci, którzy w wyborach otrzymali kolejno największą ilość głosów, z uwzględnieniem postanowień Statutu.
10. W przypadku uzyskania przez kandydatów równiej ilości głosów Przewodniczący Walnego Zgromadzenia zarządza głosowanie dodatkowe.
11. Członkiem Rady Nadzorczej może zostać osoba będąca Członkiem Spółdzielni i zamieszkująca w budynku Spółdzielni.
§ 82
1. Walne Zgromadzenie może podejmować uchwały jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad podanym do wiadomości członków w terminach i w sposób określony w ustawie.
2. Walne Zgromadzenie jest ważne niezależnie od liczby obecnych na nim członków.
3. Uchwałę uważa się za podjętą, jeżeli była poddana pod głosowanie Walnego Zgromadzenia, a za uchwałą opowiedziała się wymagana w ustawie lub statucie większość ogólnej liczby członków uczestniczących w Walnym Zgromadzeniu. Uchwały Walnego Zgromadzenia z zastrzeżeniem postanowień ust. 4 zapadają zwykłą większością głosów.
4. Uchwały Walnego Zgromadzenia dotyczące:
1) likwidacji Spółdzielni — podejmowane są większością 3/4 głosów, przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania;
2) zmiany statutu, połączenia się z inną spółdzielnią oraz odwołania członków Rady Nadzorczej lub Zarządu — podejmowane są większością 2/3 głosów.
5. Głosowanie na Walnym Zgromadzeniu odbywa się jawnie, z wyjątkiem wyborów do organów Spółdzielni i odwołania ich członków. Na żądanie 1/5 członków obecnych na Walnym Zgromadzeniu zarządza się głosowanie tajne również w innych sprawach objętych porządkiem obrad.
§ 83
1. Uchwały Walnego Zgromadzenia obowiązują wszystkich członków Spółdzielni oraz wszystkie jej organy.
2. Uchwała sprzeczna z ustawą jest nieważna.
3. Uchwała sprzeczna z postanowieniami statutu, bądź dobrymi obyczajami lub godząca w interesy Spółdzielni, albo mająca na celu pokrzywdzenie jej członka może być zaskarżona do sądu.
4. Każdy członek Spółdzielni lub Zarząd może wytoczyć powództwo o uchylenie uchwały.
5. Jeżeli Zarząd wytacza powództwo, Spółdzielnię reprezentuje pełnomocnik ustanowiony przez Radę Nadzorczą. W wypadku nieustanowienia pełnomocnika sąd właściwy do rozpoznania sprawy ustanawia kuratora dla Spółdzielni.
6. Powództwo o uchylenie uchwały Walnego Zgromadzenia powinno być wniesione w ciągu sześciu tygodni od dnia jego odbycia, jeżeli zaś powództwo wnosi członek nieobecny na Walnym Zgromadzeniu na skutek jego wadliwego zwołania – w ciągu sześciu tygodni od dnia powzięcia wiadomości przez tego członka o uchwale, nie później jednak niż przed upływem roku od dnia odbycia Walnego Zgromadzenia.
7. Jeżeli ustawa lub statut wymagają zawiadomienia członka o uchwale, termin sześciotygodniowy wskazany w ust.6 biegnie od dnia tego zawiadomienia dokonanego w sposób wskazany w statucie.
8. Sąd może nie uwzględnić upływu terminu, o którym mowa w ust 6, jeżeli utrzymanie uchwały Zebrania Przedstawicieli w mocy wywołałoby dla członka szczególnie dotkliwe skutki, a opóźnienie w zaskarżeniu tej uchwały jest usprawiedliwione wyjątkowymi okolicznościami i nie jest nadmierne.
9. Orzeczenie sądu ustalające nieistnienie albo nieważność uchwały Walnego Zgromadzenia bądź uchylające uchwałę ma moc prawną względem wszystkich członków Spółdzielni oraz wszystkich jej organów.
B. RADA NADZORCZA
§ 84
Rada Nadzorcza sprawuje nadzór i kontrolę nad działalnością Spółdzielni.
§ 85
1. Rada Nadzorcza składa się z 3 do 4 (trzech do czterech) członków wybranych przez Walne Zgromadzenie w głosowaniu tajnym spośród członków Spółdzielni. Jeżeli członkiem Spółdzielni jest osoba prawna, do Rady Nadzorczej może być wybrana osoba nie będąca członkiem Spółdzielni, wskazana przez osobę prawną.
2. Kadencja Rady Nadzorczej trwa 3 (trzy) lata i liczy się od dnia odbycia Walnego Zgromadzenia, na którym Rada ta została wybrana, do odbywającego się po trzech latach Walnego Zgromadzenia.
3. Przed upływem kadencji członek Rady Nadzorczej może być odwołany przez Walne Zgromadzenie większością 2/3 głosów.
4. W razie utraty mandatu przez członka Rady Nadzorczej wskutek złożenia rezygnacji z członkostwa w Radzie, odwołania go lub ustania członkostwa w Spółdzielni, na jego miejsce – do końca kadencji jego poprzednika – wchodzi członek, wybrany przez Walne Zgromadzenie.
5. Nie można być członkiem Rady Nadzorczej dłużej niż przez 2 kolejne kadencje.
§ 86
1. Do zakresu działania Rady Nadzorczej należy:
1) uchwalenie planów gospodarczych i planów remontów,
2) nadzór i kontrola działalności Spółdzielni poprzez:
a) badanie okresowe sprawozdań i rocznego sprawozdania finansowego.
b) dokonywanie okresowych ocen wykonania przez Spółdzielnię jej zadań
gospodarczych, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzegania przez
Spółdzielnię praw członkowskich,
c) przeprowadzanie kontroli nad sposobem załatwiania przez Zarząd wniosków
organów Spółdzielni i poszczególnych jej członków,
3) podejmowanie uchwał w sprawie zaciągania kredytów, obciążania nieruchomości oraz ustanawiania innych zabezpieczeń,
4) przejęcia w zarząd budynków nie stanowiących własności Spółdzielni,
5) podejmowanie uchwał w sprawie przystąpienia do organizacji społecznych oraz wystąpienia z nich,
6) zatwierdzanie struktury organizacyjnej spółdzielni,
7) wybór i odwołanie członków Zarządu,
8) rozpatrywanie odwołań od decyzji Zarządu w ramach postępowania wewnątrzspółdzielczego,
9) rozpatrywanie skarg na działalność Zarządu,
10) opiniowanie sprawozdań i projektów uchwał przedkładanych przez Zarząd Walnemu Zgromadzeniu,
11) nadzór nad wykonaniem zaleceń polustracyjnych,
12) składanie Walnemu Zgromadzeniu sprawozdań zawierających w szczególności wyniki kontroli i ocenę sprawozdań finansowych,
13) uchwalanie na wniosek Zarządu zasad rozliczania inwestycji na poszczególne lokale oraz zasad rozliczania kosztów gospodarki zasobami,
14) uchwalanie w miarę potrzeb regulaminów:
Zarządu, zamiany lokali, używania lokali, budowy i używania miejsc postojowych w wielostanowiskowych lokalach garażowych, a także innych regulaminów z wyłączeniem zastrzeżonych do wyłącznej kompetencji Walnego Zgromadzenia,
15) podejmowanie uchwał w sprawach czynności prawnych dokonywanych między Spółdzielnią a członkiem Zarządu lub dokonywanych przez Spółdzielnię w interesie członka Zarządu, oraz reprezentowania Spółdzielni przy tych czynnościach, a nadto reprezentowanie Spółdzielni w sprawach z art. 42 § 6 a ustawy Prawo spółdzielcze,
16) wybór biegłego rewidenta do przeprowadzenia badań rocznego sprawozdania finansowego Spółdzielni,
17) podejmowanie czynności wynikających ze stosunku członkostwa w przypadku powołania w Spółdzielni Zarządu jednoosobowego.
18) podejmowanie uchwał potwierdzających wygaśnięcie mandatu członka Zarządu w przypadku utraty członkostwa.
2. Do reprezentowania Spółdzielni w sprawach wymienionych w ust.1 pkt.16 niniejszego paragrafu uprawnieni są łącznie dwaj członkowie Rady Nadzorczej w tym przewodniczący Rady Nadzorczej i zastępca przewodniczącego lub sekretarz.
3. Rada Nadzorcza może żądać od Zarządu, członków i pracowników spółdzielni sprawozdań i wyjaśnień, przeglądać księgi i dokumenty oraz sprawdzać bezpośrednio stan majątku Spółdzielni.
4. Rada Nadzorcza za udział w posiedzeniach pobiera wynagrodzenie stosownie do ustaleń wynikających z § 74 pkt.15.
§ 87
1. Rada Nadzorcza w głosowaniu tajnym, wybiera ze swego grona Przewodniczącego, Wiceprzewodniczącego i Sekretarza.
2. Rada Nadzorcza podejmuje uchwały w obecności co najmniej dwóch członków w tym Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego, w głosowaniu jawnym z wyjątkiem uchwał w przedmiocie wyboru i odwołania członków Zarządu. W tym przypadku uchwały zapadają w głosowaniu tajnym przy minimum 2 głosach „za”. W głosowaniu tajnym podejmowane są również inne uchwały Rady Nadzorczej na wniosek członka Rady.
3. W skład Rady Nadzorczej nie mogą wchodzić pracownicy tej Spółdzielni. Uchwała w sprawie wyboru pracownika do Rady Nadzorczej jest nieważna. Z chwilą nawiązania stosunku pracy przez członka Rady Nadzorczej ustaje jego członkostwo w tej Radzie.
§ 88
Regulamin Rady Nadzorczej określa tryb jej obradowania i podejmowania uchwał oraz inne sprawy organizacyjne.
C. ZARZĄD
§ 89
1. Zarząd kieruje działalnością Spółdzielni i reprezentuje ją na zewnątrz.
2. Do obowiązków Zarządu należy podejmowanie decyzji niezastrzeżonych w ustawie lub statucie dla innych organów Spółdzielni.
3. Zarząd informuje niezwłocznie odpowiednie organy Spółdzielni o wygaśnięciu mandatu Członków Zarządu, Rady Nadzorczej z przyczyn utraty członkostwa.
§ 90
1. Zarząd składa się z jednego do trzech członków. Liczbę członków Zarządu określa Walne Zgromadzenie w formie uchwały. Członków Zarządu w tym Prezesa i jego ewentualnego Zastępcę wybiera w głosowaniu tajnym Rada Nadzorcza w trybie określonym w § 87 ust.2.
2. Członek Zarządu może zostać odwołany przez Radę Nadzorczą, a w przypadku nie udzielenia absolutorium przez Walne Zgromadzenie. Odwołanie wymaga pisemnego uzasadnienia. Walne Zgromadzenie może odwołać tych członków Zarządu, którym nie udzieliło absolutorium, w tym przypadku nie stosuje się postanowień § 82 ust 2.
3. Członek Zarządu nie może bez zgody Rady Nadzorczej wchodzić w skład Zarządu lub Rady Nadzorczej innej spółdzielni.
§ 91
Decyzje Zarządu są podejmowane kolegialnie w formie uchwały.
§ 92
1. Oświadczenie woli za Spółdzielnię składają dwaj członkowie Zarządu, lub jeden członek Zarządu i osoba do tego przez Zarząd upoważniona (pełnomocnik). W przypadku Zarządu jednoosobowego oświadczenie woli mogą składać również dwaj pełnomocnicy.
2. Oświadczenia, o których mowa w ust. 1 składa się w ten sposób, że pod nazwą Spółdzielni, osoby upoważnione do ich składania, zamieszczają swoje podpisy.
3. Zarząd Spółdzielni może udzielić jednemu z członków Zarządu lub innej osobie pełnomocnictwa do dokonywania czynności prawnych związanych z kierowaniem bieżącą działalnością Spółdzielni, lub jej wyodrębnionej organizacyjnie jednostki a także pełnomocnictwa do dokonywania czynności określonego rodzaju, lub czynności szczególnych.
4. Zarząd jednoosobowy nie może dokonywać czynności wynikających ze stosunku członkostwa. Czynności takie będą dokonywane przez Radę Nadzorczą.
§ 93
Regulamin Zarządu określa podział czynności między członkami Zarządu, tryb obradowania i podejmowania uchwał, oraz inne sprawy organizacyjne Zarządu.
XI. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 94
W sprawach nie uregulowanych w statucie obowiązują przepisy ustawy z dnia 16.09.1982r. Prawo spółdzielcze oraz przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15.12.2000r.
§ 95
Statut niniejszy uchwalony został przez Zebranie Przedstawicieli w dniu 02.10.2002r. i zmieniony uchwałami Zebrania Przedstawicieli z dnia 21.04.2004r., 12.01.2005r., 14.09.2006 i 21.11.2007r, zmieniony Uchwałą Nr 8 Walnego Zgromadzenia z dnia 16.06.2010r., Uchwałą Nr 9/2018 Walnego Zgromadzenia z dnia 06.06. 2018r.